Phishing jest jedną z najpopularniejszych form ataków w Internecie, polegającą na podszywaniu się pod zaufane instytucje, firmy albo osoby w celu wyłudzenia poufnych danych. Cyberprzestępcy korzystają z różnych sposobów, aby nakłonić użytkowników do wejścia w fałszywe linki albo pobrania złośliwego oprogramowania.
Czym jest phishing? Objaśnienie pojęcia
Słowo phishing pochodzi z języka angielskiego i oznacza podszywanie się pod zaufaną instytucję, inną osobę lub firmę w celu wyłudzenia poufnych danych. To jeden z najprostszych oraz najczęściej wykorzystywanych cyberataków, umożliwiający przestępcom internetowym uzyskanie informacji, takich jak numer karty kredytowej, rachunku bankowego lub wrażliwych wiadomości dotyczących danej firmy.
Jak działa phishing?
Ataki phishingowe to popularna forma wśród cyberzagrożeń i zazwyczaj można jej doświadczyć poprzez fałszywe e-maile, podszywające się pod banki, portale społecznościowe czy firmy kurierskie. Zawierają one linki do witryn internetowych, które wyglądają jak oryginalne, jednak są sposobem na uzyskanie poufnych danych albo ściągnięcie złośliwego oprogramowania.
Phishing to również fałszywe strony banków, serwisów lub mediów społecznościowych, ataki przez SMS z niebezpiecznymi linkami bądź fałszywe wiadomości od znajomych (na komunikatorach) z prośbą o kliknięciu linku albo wykonanie przelewu.
Jak rozpoznać phishing? Praktyczne wskazówki
Mimo iż nie ma uniwersalnej metody na rozpoznanie phishingu, to istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym można uniknąć oszustwa. Tego typu wiadomości niejednokrotnie zawierają błędy językowe oraz gramatyczne, ogólnikowe zwroty zamiast imienia i nazwiska czy nacisk na szybkie działanie, by odbiorca natychmiastowo podjął dalsze kroki.
W tego typu wiadomościach można również znaleźć nietypowe adresy e-mail albo podejrzane linki, w które nie powinno się klikać przed sprawdzeniem URL oficjalnej strony instytucji.
Więcej informacji na temat phishingu można znaleźć na stronie internetowej https://isportal.pl/phishing-jakiego-jeszcze-nie-bylo/. To rzetelne źródło wiedzy, dzięki któremu można uniknąć wielu niepożądanych sytuacji.
Jak się chronić przed phishingiem?
W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wykradnięcia wrażliwych danych warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim nie należy klikać w podejrzane linki, sprawdzać nadawcę wiadomości oraz zadbać o aktualizację oprogramowania i antywirusów.
Ponadto dobrym rozwiązaniem jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, ponieważ, nawet jeśli ktoś zdobędzie hasło, nie będzie w stanie zalogować się bez dodatkowego kodu. Warto też zachować ostrożność w mediach społecznościowych, ze względu na to, że cyberprzestępcy mogą podszywać się pod znajomych.
Co powinna zrobić osoba, która padła ofiarą phishingu?
Zdarzają się w życiu sytuacje, w których dana osoba pada ofiarą phishingu, podając swoje dane do logowania osobie podszywającej się pod członka rodziny czy instytucje. W takim przypadku należy bezzwłocznie zmienić hasło, by zablokować dostęp do swojego konta.
Gdy przekazane zostaną dane karty, należy natychmiastowo skontaktować się z bankiem w celu jej zastrzeżenia, natomiast po kliknięciu podejrzanego linku, warto przeskanować urządzenie programem antywirusowym.
Wszelkie cyberataki można także zgłaszać na stronie CERT Polska, a w razie chęci uzyskania dodatkowych informacji na temat cyberzagrożeń, dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z artykułami, które są dostępne na https://isportal.pl/.
Czym jest phishing? Podsumowanie wpisu
Phishing jest jednym z najpowszechniejszych i najpoważniejszych zagrożeń w sieci, dlatego warto mieć świadomość, jak się przed nim uchronić. To przestępstwo, polegające na wyłudzenie wrażliwych danych osobowych lub firmowych, w związku z czym warto zachować ostrożność, by nie paść ofiarą nieuczciwych osób.
Cyberprzestępcy przez cały czas udoskonalają swoje metody, co sprawia, że każdy użytkownik powinien uważnie i z rozwagą podchodzić do każdego podejrzanego SMS-a albo e-maila od znajomego, firmy, banku czy innej instytucji.
Materiał Partnera