Telewizja naziemna cyfrowa stała się w ostatnim czasie bardziej popularna za sprawą nowego. aktualnego standardu emisji – DVB-T2, który podnosi poziom sygnału i obrazu oraz umożliwia dostęp do szerokiej oferty programów telewizyjnych bez dodatkowych urządzeń. Podłączenie telewizji naziemnej cyfrowej do telewizora bez anteny czy dekodera wymaga określonych kroków. Sprawdź, jak to zrobić w naszym artykule!
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2/HEVC
DVB-T2/HEVC to nowy standard umożliwiający odbieranie sygnału telewizyjnego. By móc korzystać z tego nowego sygnału, trzeba albo wymienić swój telewizor na taki, który będzie obsługiwał technologię DVB-T2, albo podłączyć specjalny dekoder DVB-T2. Przesyłane w nowym standardzie dane mają większą prędkość (do 40 Mb/s w zakresie 8 MHz), co pozwala oglądać treści nawet w jakości 4K!
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T i DVB-T2/HEVC – co oznaczają te skróty?
DVB-T jest standardem naziemnej telewizji cyfrowej, która opiera się na przesyłaniu strumieniowym wideo i dźwięku w postaci cyfrowej. Debiut tego typu technologii w Polsce miał miejsce w 2010 roku, lecz dopiero 31 lipca 2013 r. całkowicie zakończono transmisję telewizji analogowej, co sprawiło, że DVB-T stał się bardziej popularny. Jest to rodzaj telewizji, do którego oglądania nie są potrzebne żadne ponoszenia dodatkowych kosztów – wystarczy podpiąć antenę do odbiornika i automatycznie zaprogramować go tak, by odtwarzać dostępne kanały. Naziemna telewizja cyfrowa stanowiła idealną alternatywę dla starszej analogowej wersji ze względu na jej zwiększoną jakość obrazu oraz dźwięku aż do rozdzielczości HD.
W 2022 roku w Polsce nastąpiło przejście z systemu DVB-T na nowszy i bardziej zaawansowany technologicznie standard – DVB-T2.
Jak odbierać telewizję naziemną cyfrową?
Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną, istnieje kilka sposobów.
- Telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2 – większość nowych urządzeń posiada tę funkcję. Jeśli odbiornik znajduje się w pobliżu nadajnika zadziałać na wzmocnienie sygnału może włożenie w gniazdo anteny metalowego drucika lub wieszaka.
- Karta telewizyjna DVB-T2 do komputera – to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas przed ekranem komputera i nie posiadają telewizora. Umożliwia ona oglądanie każdego programu, jaki możemy znaleźć w ofercie cyfrowej telewizji naziemnej,
- Antena DVB-T lub antena naziemna kierunkowa, która przyda się, jeśli napotkasz problemy przy odbiorze sygnału poprzez antenę DVB-T. Jeśli o nich mowa, to dzielimy je na dwie główne grupy: zewnętrzne i pokojowe. Te pierwsze należy montować na dachu, balkonie lub kominie – wymaga to odpowiedniego mocowania i dokładnego skierowania w stronę odbiornika. Natomiast te drugie są prostsze w instalacji i można je po prostu umieścić w pobliżu telewizora lub okna, by mogły odbierać sygnał.
- Tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T2 – kupując telewizor, warto upewnić się, czy posiada on wbudowany dekoder DVB-T2. Jeśli nie, będziecie zmuszeni dokupić dodatkowe urządzenie. Warto wybrać dekoder HD, ponieważ na sprzęcie SD z niedostateczną jakością obrazu może nie udać się odbiór niektórych kanałów. Ponadto istotnym jest by urządzenia wspierało sygnał w standardzie DVB-T2 MPEG4 HD.
Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2?
Dzisiaj wielu producentów telewizorów oferuje modele, które są zgodne z najnowszymi standardami takimi jak DVB-T2/HEVC. Dla starszych modeli warto sprawdzić instrukcję obsługi lub informacje na opakowaniu produktu. W przypadku braku tych informacji można sprawdzić stronę producenta, aby dowiedzieć się więcej o ich funkcjonalności.
Sprawdź też, jakie są dostępne kanały telewizji naziemnej!