Telewizja

Telewizja naziemna

Telewizja naziemna to rodzaj telewizji, która dostarcza sygnały przy użyciu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości. W Polsce jest ona dostępna dzięki umowom z narodowymi operatorami, którzy oferują szerokopasmowe pakiety zawierające programy nadawane kanałach cyfrowych. Oprócz stacji lokalnych telewizja naziemna może również oferować kanały ogólnopolskie oraz inne usługi takie jak VoD. Z telewizji naziemnej można korzystać poprzez odbiorniki telewizyjne lub specjalne dekodery. Dowiedz się więcej na temat telewizji naziemnej!

Czym jest telewizja naziemna?

Telewizja naziemna to rodzaj telewizji, która wykorzystuje sygnały emitowane z anten umieszczonych na powierzchni Ziemi. Najczęściej takie anteny są instalowane na wzniesieniach lub wysokich budynkach po to, aby zapewnić pokrycie sygnałem jak największego obszaru. Do niedawna programy były transmitowane w sposób analogowy, jednak obecnie bardzo dużo krajów przeszło na cyfrową telewizję naziemną. W Europie pierwsza naziemna telewizja cyfrowa ruszyła do działania w 1998 roku – było to w Wielkiej Brytanii. Od 2006 roku poszczególne państwa europejskie stopniowo wyłączały swoje programy analogowe. W 2015 roku żaden kraj już nie transmitował swoich audycji przez analogową telewizję naziemną. W Polsce ostateczny termin wygaśnięcia sygnału analogowego ustalono na 23 lipca 2013 roku. Ustawa o cyfryzacji telewizji określa, że proces ten miał się zakończyć do 31 lipca 2013/2015.

Rozwój naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce

W związku z decyzją Komisji Europejskiej o przekazaniu części pasma częstotliwości 700 MHz, które dotychczas było wykorzystywane do nadawania telewizji naziemnej, dla operatorów sieci komórkowych tworzących sieć 5G, na terenie Unii Europejskiej rozpoczął się proces wymiany standardu cyfrowej telewizji naziemnej.

Zmiana starego DVB-T2/MPEG-4 na nowszy standard DVB-T2/HEVC oznacza jeszcze większą ilość kanałów (do 8) w jednym multipleksie oraz lepszego obrazu i dźwięku – UHD/4K i Dolby AC-4, a także większą odporność na zakłócenia. Widzowie mają możliwość skorzystania z dodatkowych usług dostarczone za pośrednictwem technologii HbbTV. Jest to hybrydowa telewizja naziemna, która polega na łączeniu się z Internetem, dzięki czemu można skorzystać z szerokiego wachlarza VoD z oferty Telewizji Polskiej oraz okresowo organizowanych quizów.

Wprowadzenie nowego standardu nadawania programów wymagało od widzów sprawdzenia możliwości odbioru sygnału z użyciem nowych technologii: DVBT-T2/HEVC. W 2020 roku uruchomiono testowanie części programów w tym nowym standardzie, dzięki czemu ponad 90% mieszkańców Polski mogło skorzystać z tej usługi. Aby przejść na korzystanie z nowego standardu, większość widzów musiało jedynie ponownie wyszukać kanały lub system automatycznie je przełączył.

Nowy standard DVB-T2/HEVC w Polsce

Wiosną 2022 roku telewizja naziemna w Polsce dokonała przełomu wprowadzając nowy, bardziej efektywny standard nadawania – DVB-T2/HEVC. Ta kompresja sygnału pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnego pasma częstotliwości, pozwalając na większy zakres programów telewizyjnych o podwyższonej jakości obrazu. Przełączenie na nowy format trwało od marca do czerwca 2022 roku.

O mnie

Poradniki

Cześć, jestem Adam- technologiczny maniak z krwi i kości! Moja pasja do wszystkiego, co związane z elektroniką i nowymi wynalazkami, nie zna granic. Kiedy nie rozbieram na części kolejnego urządzenia, by zrozumieć jak działa, zapewne planuję moją następną podróż na targi technologiczne.