Telewizja

Jaki dekoder do telewizji naziemnej

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów dekoderów DVB-T2, które służą do odbioru telewizji naziemnej. Jednak w 2022 roku, z powodu zmiany sposobu kodowania sygnału, będzie trzeba posiadać odbiornik kompatybilny ze standardem. Oglądanie telewizji naziemnej jest bezpłatne i pozwala na dostęp do kilkudziesięciu kanałów, co stanowi dużą zaletę tego typu źródła sygnału. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze dekodera DVB-T2 w naszym artykule!

Dlaczego należy kupić dekoder DVB-T2?

Wyznaczony termin przejścia na nowy system kodowania sygnału telewizji naziemnej minął, co oznacza, że niektórzy użytkownicy potrzebują zakupić specjalny dekoder DVB-T2. Ma to na celu zagwarantowanie poprawnego odbioru sygnału i jakości HD oraz szerszej oferty programów, ponieważ aktualna infrastruktura telewizji naziemnej wymaga zwężenia pasm nadawania. Ulepszenie technologiczne pozwala osiągnąć lepszy obraz w jakości HD czy nawet 4K oraz dostarczyć więcej kanałów do dyspozycji widzom.

Czy na pewno musisz kupować dekoder DVB-T2?

Obecnie wiele telewizorów, zwłaszcza nowszych modeli, posiada wbudowany tuner DVB-T. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z kanałów telewizji naziemnej bez konieczności instalacji dodatkowych urządzeń. 

Należy upewnić się, czy posiadany model telewizora jest kompatybilny z technologią DVB-T2, aby uniknąć problemów z oglądaniem telewizji po przejściu na nowy system kodowania. Warto sprawdzić, czy odbiornik zawiera wewnętrzny tuner DVB-T2 HEVC, dzięki czemu będzie można bezproblemowo korzystać z kanałów telewizji naziemnej. Wiadomości na ten temat oraz symbol urządzenia można łatwo odnaleźć w internecie. Niestety sam tuner nie zawsze wystarcza.

Kodowanie obrazu w telewizji cyfrowej jest bardzo ważne. Dla osób posiadających nowszy sprzęt, standard HEVC stanowi gwarancję możliwości korzystania z telewizji naziemnej. Ci, których sprzęt nie posiada takiego standardu, mogą skorzystać z tanich i łatwych w instalacji dekoderów DVB-T2. Oznacza to, że nie każdy musi sięgać po nowy telewizor: to dużo kosztuje, a taka inwestycja nie zawsze jest konieczna do oglądania telewizji cyfrowej.

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Istnieje kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę wybierając dekoder do telewizji naziemnej. Przejście na standard nadawania sygnału DVB-T2 oznacza, że aby móc kontynuować oglądanie telewizji naziemnej, trzeba wyposażyć się w odpowiedni dekoder. Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma istotnymi parametrami urządzenia, w tym czy będzie on obsługiwał format H.265/HEVC, który jest obecnie używany.

Większość nowoczesnych dekoderów posiada port HDMI jako główne podłączenie do telewizora, lecz jeśli ktoś posiada starsze urządzenie, powinien poszukać modelu z dodatkowym wejściem, np. SCART.

Jeśli w Twojej okolicy masz dostęp do telewizji kablowej, to warto wybrać dekoder wyposażony w głowicę DVB-C. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli Ci bezpłatnie odbierać niezakodowany sygnał. Możesz też zainwestować w kartę abonamentową, jeśli chcesz mieć więcej programów.

Kupując dekoder warto też zwrócić uwagę na możliwość sterowania nim za pomocą pilota uniwersalnego lub dedykowane, a także na funkcje dodatkowe, np. nagrywanie programów na dysku twardym czy pamięci flash. Istotnym parametrem jest także jakość obrazu – jeśli posiadasz telewizor o nowoczesnej technologii, to upewnij się czy dekoder będzie mógł odtwarzać sygnał w rozdzielczości HD lub 4K.

Kompatybilność wsteczna

Kupując nowy dekoder z systemem DVB-T2, należy pamiętać, że starsze odbiorniki telewizyjne nie będą w stanie obsłużyć tego typu sygnału. Gdy już urządzenie jest podłączone, trzeba je sparować z telewizorem i przeprowadzić proces wyszukiwania kanałów. Procedura ta może potrwać kilka minut lub dłużej, w zależności od ilości dostępnych programów. Przed przerwaniem poszukiwań należy upewnić się, że proces gromadzenia danych jest kompletny – inaczej baza kanałów może być mniejsza.

O mnie

Poradniki

Cześć, jestem Adam- technologiczny maniak z krwi i kości! Moja pasja do wszystkiego, co związane z elektroniką i nowymi wynalazkami, nie zna granic. Kiedy nie rozbieram na części kolejnego urządzenia, by zrozumieć jak działa, zapewne planuję moją następną podróż na targi technologiczne.