Telewizja

Najlepsza antena do telewizji naziemnej

Polska wkracza coraz mocniej do cyfrowego świata naziemnej telewizji. Wymagana aktualizacja instalacji antenowej, która dotychczas służyła do odbioru sygnałów analogowych, w większości przypadków jest już niepotrzebna. Niemniej jednak koniecznym może okazać się zakup nowej anteny DVB-T. Chcąc pomóc wszystkim tym, którzy planują rozpocząć przygodę z cyfrowym odbieraniem programów telewizyjnych, przygotowaliśmy szeroki poradnik opisujący zarówno emisje, jak i odbioru sygnału TV cyfrowego oraz podpowiadający jak wybrać najlepszą antenę dostosowaną do posiadanych potrzeb.

Kiedy należy zakupić antenę do DVB-T?

Podczas przejścia z cyfrowego sygnału analogowego na cyfrowy, w wielu wypadkach okazuje się konieczne zmodernizowanie instalacji antenowej. Kupno i zastosowanie anteny DVB-T może być korzystnym rozwiązaniem – np. jeśli proces przechodzenia między sygnałami analogowymi a cyfrowymi jest realizowany etapami, gdy stopniowo wyłączane są multipleksy analogowe, a na ich miejsce aktywowane są multipleksy cyfrowe. W rezultacie emisja niektórych multipleksów może być osłabiona, dlatego też stosując nowoczesną antenę DVB-T pozwala to na poprawienie jakości odbioru sygnału.

Z naszego bloga dowiesz się także jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania anteny DVB-T?

Kiedy planujemy zakup anteny DVB-T do odbioru sygnału cyfrowego, warto skonsultować się z profesjonalnym instalatorem. Aby wybrać najlepszy model, powinniśmy poznać kilka ważnych czynników, takich jak: odległość od nadajnika, moc emisji oraz wysokość zawieszenia systemu antenowego w poszczególnych punktach odbiorczych. 

Odległość, moc i wysokość nadajnika

Odległość, moc i wysokość nadajnika telewizyjnego można sprawdzić za pośrednictwem mapy nadajników, dostępnych na stronie internetowej sat-charts.eu. W celu zbadania rozmieszczenia nadajników w sąsiedztwie danego miejsca, wystarczy wpisać adres lub kod pocztowy, albo kliknąć odpowiednie miejsce na mapie, po czym należy przycisk: „Pokaż co mogę odebrać”. Po otrzymaniu rezultatów w formie listy najbliższych dostawców sygnału (z podziałem na multipleksy) będziemy mogli określić jakości odbieranego sygnału:

  • zielony kolor oznacza stabilny i bezproblemowy odbiór,
  • pomarańczowy – stabilny odbiór, ale istnieje możliwość pojawienia się zakłóceń,
  • czerwony – odbiór niemożliwy.

Sprawdzając uzyskany spis, możemy określić odległość do nadajnika oraz jego moc, częstotliwość i dostępne kanały w telewizji naziemnej. Musimy pamiętać, że te tabele są raczej orientacyjne i nie dostarczają 100% pewności co do prawidłowego odbioru cyfrowego sygnału.

Rodzaje anten do odbioru sygnału DVB-T

Anteny DVB-T można podzielić na wiele grup, z których najważniejsze to anteny pasywne i aktywne, pokojowe, zewnętrzne, siatkowe oraz kierunkowe.

Anteny pasywne i aktywne

Kupowanie anten pasywnych DVB-T jest zalecane dla standardowego użytku, ponieważ nie posiadają one przedwzmacniacza antenowego. Długość kabla koncentrycznego łączącego telewizor z anteną jest wystarczająca do odbioru sygnału, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego wzmacniania. Anteny aktywne DVB-T mają zaimplementowany wzmacniacz, co pozwala na podniesienie jakości sygnału w przypadku słabej anteny lub powodujących straty w przesyłanych danych czynników takich jak budowa miasta, ukształtowanie terenu czy odległość między anteną a odbiornikiem TV. Używanie anten aktywnych tam, gdzie nie jest to potrzebne może być przyczynkiem do przeładowania sygnału, co skutkuje pojawianiem się szumów i błędów obrazu.

Anteny DVB-T pokojowe

Kiedy wybieramy antenę do odbioru sygnału DVB-T, mamy do wyboru anteny wewnętrzne (pokojowe) i zewnętrzne. Te pierwsze wyróżniają się konstrukcją, kształtem oraz typem zaimplementowanego wzmacniacza. Ich działanie jest skuteczniejsze w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika. Wybór odpowiedniej anteny powinniśmy uwzględniać podczas ustalania grubości murów, piętra mieszkania, ilości mebli czy rodzaju szyb. Gdy decydujemy się na antenę pokojową do odbioru sygnału DVB-T powinniśmy być świadomi tego, że bardzo duża ilość czynników może istotnie wpłynąć na jego jakość.

Anteny DVB-T zewnętrzne

Anteny zewnętrzne są szeroko stosowane w celu poprawy sygnału nadawczego. Można je podzielić na anteny pasmowe, które działają w określonym paśmie częstotliwości oraz anteny szerokopasmowe, które łapią sygnały z dwóch lub więcej pasm. Ponadto rynek anten zewnętrznych oferuje modele siatkowe, kierunkowe i szerokokątne. Stosowanie tego typu anten może przyczynić się do uzyskania lepszej jakości sygnału, nawet jeśli budynek mieszkalny czy stacja nadawcza jest oddalona od nas. Instalacja anteny zewnętrznej może tym samym przywrócić stabilność odbioru i poprawić jakość odbieranych sygnałów.

Anteny kierunkowe i siatkowe/dookólne

Anteny DVB-T siatkowe charakteryzują się odbieraniem sygnału w kierunku okrężnym, co oznacza, że obejmuje on obszar wokół anteny. Z reguły dotyczy to obszarów do 20 km. Są one polecane gdy sygnały z różnych nadajników wchodzą ze sobą w zakres widma. Natomiast anteny DVB-T kierunkowe służą do odbierania sygnałów tylko z jednego konkretnego źródła i posiadają zasięg do 50 km. Rozwiązanie to jest często preferowane ze względu na lepszą jakość odbioru oraz mniejsze ryzyko powstawania zakłóceń. Wybierając anteny kierunkową, należy upewnić się, że odpowiednio dopasowana antena będzie skutecznie przechwytywać sygnał. W odleglejszych lokalizacjach wymagany bardziej zaawansowany sprzęt – np. duża antena skonstruowana z większej ilości elementów pozwoli na uzyskanie lepszej jakości obrazu i dostrojenia odpowiedniego parametru odbioru radiowego.

Na jakie parametry anteny do DVB-T zwracać uwagę podczas zakupu?

Wybierając anteny do odbioru cyfrowego sygnału naziemnego, należy zwrócić szczególną uwagę na trzy aspekty: zakres częstotliwości, zysk energetyczny anteny oraz jakość samego kabla antenowego. Najmocniejsze i najbardziej wydajne anteny DVB-T powinny być szerokopasmowe, aby w pełni wykorzystać pasma UHF.

Jeśli chodzi o zysk energetyczny anteny, warto postawić na produkt, który posiada wysoki poziom skuteczności – im większy zysk energetyczny, tym lepsza jakość odbioru sygnału. Oprócz tego, przed wyborem anten powinno się również sprawdzić jakość kabla – solidny i odporny na warunki atmosferyczne kabel koncentryczny będzie gwarancją bezproblemowego działania i maksymalnie dobrej jakości odbioru sygnału.

O mnie

Poradniki

Cześć, jestem Adam- technologiczny maniak z krwi i kości! Moja pasja do wszystkiego, co związane z elektroniką i nowymi wynalazkami, nie zna granic. Kiedy nie rozbieram na części kolejnego urządzenia, by zrozumieć jak działa, zapewne planuję moją następną podróż na targi technologiczne. Skontaktuj się ze mną na [email protected]